ATS-owe kostiumy

ATS-owy kostium jest niezwykle bogaty, wieloelementowy i barwny. Inspiruje go autentyczna “moda etniczna”, czyli to, w co stroją się przedstawicielki mniej lub bardziej prymitywnych plemion z całego świata, z naciskiem na plemiona północnoafrykańskie (m.in. Beduini, Tuaregowie, plemiona z rejonu Maroka, plemię Ouled Nail, egipscy Ghawazee), z rejonu Indii (Radżastan), Azji Środkowej (Turkmenistan, Mongolia, Chiny – zwłaszcza plemię Miao, Afganistan – nomadowie Kuchi). Tancerki ATS® używają nowoczesnych, lecz stylizowanych elementów i autentycznych ozdób plemiennych. Nie próbują odtwarzać konkretnych ludowych strojów – ich ubrania mają raczej po prostu przywodzić na myśl takie przymiotniki, jak “plemienny”, czy “folklorystyczny”. Preferowane są dość jaskrawe barwy i zestawienia kolorów, które Europejczykom mogą się wydać dość niecodzienne, zwłaszcza jeśli wzorują się na modzie radżasthańskiej, można jednak spotkać także mocne zestawienia podstawowych barw, takich jak czerń, czerwień i biel.

Kostium w American Tribal Style® składa się z następujących elementów:

  • Pantalony (haremki) – obszerne spodnie o szerokich nogawkach (obwód jednej to 100 do 200 cm) zebranych na dole gumką, zwykle wykonane z bardzo cienkich, naturalnych materiałów i w kolorze kontrastującym ze spódnicą. Jak uszyć pantalony?
  • Obszerne spódnice tzw. “dwudziestopięciojardówki” lub “dziesięciojardówki” – Składają się zwykle z 3 do 6 falban, każda o obwodzie większym o 100 % od poprzedniej, przymarszczonych jedna do drugiej. Nazwa wzięła się stąd, że tradycyjnie obwód takiej spódnicy na samym dole wynosi 25 jardów (niecałe 25 m), lub w wersji mniej bogatej 10 jardów (niecałe 10 m). Wykonuje się je z cienkich, zwiewnych materiałów, najczęściej bawełny lub sztucznego jedwabiu. Są niezwykle kolorowe, mogą być jednobarwne lub wzorzyste. Tradycyjnie tancerki ATS® zakładają przynajmniej dwie spódnice na raz, jedna na drugą (oczywiście pod spodem mają także pantalony). Wierzchnią spódnicę często drapuje się w ozdobny sposób. Podczas tańca lekki materiał unosi się w powietrzu przy obrotach tworząc spektakularny efekt wizualny. Jak uszyć 25-jardową spódnicę?
  • Ozdobne chusty – zakładane na spódnice – trójkątne chusty zwykle z mnóstwem kolorowych frędzli i innych elementów ozdobnych, takich jak drobne, okrągłe lusterka, hafty czy aplikacje.
  • Pasy – zakładane na chusty. Ich najbardziej typowym elementem są pompony pędzelkowe (chwosty) różnej wielkości wykonane z kolorowych włóczek, które podskakują w trakcie tańca dodatkowo przyciągając uwagę widzów. Pasy są także zwykle wyszywane ozdobnymi lusterkami, starymi srebrnymi monetami, koralikami lub muszelkami kauri.
  • Choli – rodzaj krótkiej bluzeczki przejętej z tradycyjnego stroju hinduskiego (choli zwykle uzupełnia sari). Istnieją dwa rodzaje ATS-owego choli – pierwsze jest wykonane z elastycznego materiału, dość ściśle przylegającego do ciała – sięga tuż pod linię biustu, ma mniejszy lub większy dekolt, lecz plecy zawsze są odsłonięte (choli wiązane jest w tyle tylko za pomocą dwóch troczków na wysokości karku i dwóch biegnących przez środek pleców), może mieć długie lub krótkie rękawy. Na tego rodzaju choli zwykle zakłada się biustonosz z monetkami. Drugi rodzaj choli używanego w ATS-ie to tradycyjne choli z Radżasthanu, luźniejsze, wykonane z nieelastycznego materiału i bardzo bogato zdobione (głównie za pomocą różnokolorowych haftów i małych, okrągłych lub prostokątnych lusterek), również z odsłoniętymi plecami. Jak uszyć choli?
  • Biustonosze z monetkami – w odróżnieniu od tradycyjnej bielizny noszone na elastycznych choli, a nie pod ubraniem. Bogato zdobione przy użyciu starych monet, ozdobnych guzów i taśm, muszelek kauri, metalowych korali.
  • Biżuteria – to kolejny element niezwykle przyciągający uwagę. Preferowana jest autentyczna biżuteria plemienna – tancerki ATS® wykazują szczególne upodobanie do srebrnej biżuterii chińskiego plemienia Miao, afgańskich nomadów Kuchi i plemion północnoafrykańskich. Najczęściej jest srebrna, masywna i ciężka. Tancerki zakładają mnóstwo bransolet i pierścieni (również na stopy), naszyjniki i kolczyki oraz wpinają ozdobne szpile i grzebienie we włosy.
  • Turbany i półturbany/ opaski i kwiaty – Zwyczajowo tancerki reprezentujące American Tribal Style® upinają włosy. Upięcie ozdabia się tradycyjne na dwa sposoby. Pierwszy polega na dodaniu mnóstwa sztucznych kwiatów i dekoracyjnej opaski z błyszczącymi i srebrnymi elementami oraz wspomnianych już powyżej szpil i grzebieni do włosów. Drugi jest bardziej pracochłonny i polega na owinięciu całej fryzury turbanem z cieniutkiej tkaniny (kształtem przypomina turbany hinduskie lub arabskie) i udekorowaniu go biżuterią. Można także wykonać tzw. “półturban” kształtem przypominający turbany afrykańskie, otwarty w górnej części, z przypiętymi sztucznymi kwiatami i innymi ozdobami.
  • Makijaż – Makijaż sceniczny jest wyrazisty, często standardowy sposób upiększenia uzupełniają czarne wzory geometryczne rysowane na twarzy i nawiązujące do motywów, jakie malują sobie na twarzach kobiety z północnej części Afryki (np. Beduinki) lub bindi – podobne do nowoczesnych bindi hinduskich – wykonane z kolorowych kryształków i srebrnych elementów ozdoby naklejane nieco powyżej brwi, a czasem również na skroniach.